Nordic Horse

Nordic Horse er et dansk foderfirma, som fokuserer på at bruge naturens egne råvarer.

Hos Slettebjerg Foder er vi stolt Nordic Horse forhandler og tilbyder et stort udvalg af Nordic Horse hestefoder, Nordic Horse tilskud, olier, urter og godbidder til alle typer heste. 
Søger du en lokal Nordic Horse forhandler på Sjælland eller attraktive Nordic Horse tilbud, finder du et bredt sortiment hos os – kombineret med professionel foderrådgivning.

Nordic Horse – dansk kvalitetsfoder til heste

Nordic Horse er et dansk foderbrand, der udvikler naturligt Nordic Horse hestefoder og fodertilskud med fokus på hestens sundhed, fordøjelse og trivsel. Produkterne er udviklet til danske forhold og bygger på naturlige råvarer med høj næringsværdi, lav daglig udfodringsmængde og optimal optagelighed.

Hos Nordic Horse er filosofien enkel: Hesten skal have præcis de næringsstoffer, den har brug for – uden unødigt fyld. Derfor er både Nordic Horse foder og tilskud udviklet med fokus på kvalitet, naturlige ingredienser og dokumenteret ernæring.

Foderplan tilpasset din hest

Foderplan tilpasset din hest

Det rigtige Nordic Horse hestefoder afhænger af hestens alder, arbejdsniveau, grovfoder, huld og eventuelle udfordringer.
Derfor tilbyder vi personlig rådgivning og hjælper gerne med at sammensætte en Nordic Horse foderplan, så din hest får den optimale ernæring.

Vi rådgiver blandt andet om:

  • Sportsheste
  • Ungheste
  • Seniorheste
  • Avlshopper
  • Heste med behov for vægtøgning
  • Heste med følsom fordøjelse
  • Nordic Horse foder til Islænder og andre nøjsomme racer

Hos Nordic Horse er filosofien enkel: Hesten skal have præcis de næringsstoffer, den har brug for – uden unødigt fyld

Derfor er både Nordic Horse foder og tilskud udviklet med fokus på kvalitet, naturlige ingredienser og dokumenteret ernæring.
Hos Slettebjerg Foder arbejder vi hver dag med foderrådgivning til hesteejere på hele Sjælland.
Vi hjælper både hobbyryttere og professionelle med at sammensætte den optimale foderplan ud fra hestens behov, grovfoder og aktivitetsniveau.

- Stine, Indehaver af Slettebjerg Foder

Ofte stillede spørgsmål on Nordic Horse

Har du spørgsmål om Nordic Horse hestefoder, Nordic Horse tilskud eller valg af det rette foder til din hest?
Her har vi samlet svar på nogle af de spørgsmål, vi oftest får fra vores kunder. Finder du ikke det, du søger, er du altid velkommen til at kontakte os.

Hvorfor vælge Nordic Horse?

Nordic Horse er udviklet med fokus på naturlige råvarer, høj fordøjelighed og en lav daglig fodermængde. Sortimentet dækker alt fra fuldfoder og fiberprodukter til olier, urter, vitaminer og specialtilskud, så du kan sammensætte en fodring, der passer præcist til din hests behov.

Kan I hjælpe med en foderplan?

Ja. Hos Slettebjerg Foder tilbyder vi personlig foderrådgivning og hjælper gerne med at sammensætte en Nordic Horse foderplan, der passer til din hests alder, aktivitetsniveau, huld, grovfoder og eventuelle udfordringer. Vores mål er at finde den løsning, der passer bedst til både hest og rytter.

Har I Nordic Horse tilbud?

Ja. Vi har løbende Nordic Horse tilbud og kampagner på udvalgte produkter. Hold øje med webshoppen eller tilmeld dig vores nyhedsbrev i bunden af forsiden.

Hos Slettebjerg Foder finder du kvalitetsprodukter fra Nordic Horse, kompetent rådgivning og et stort udvalg til alle typer heste.

Uanset om du søger Nordic Horse foder, Nordic Horse tilskud, Nordic Horse tilbud eller en erfaren Nordic Horse forhandler på Sjælland, står vi klar til at hjælpe dig og din hest.

Hvilket Nordic Horse foder passer til en nøjsom hest?

Til nøjsomme heste anbefaler vi at vælge et fiberbaseret foder med et lavt indhold af stivelse og sukker. Produkter som Nordic Horse ICE Delight, Nordic Horse Lite Müsli, Nordic Grass Fiber og Nordic Horse Unique Fiber er populære valg til islændere, ponyer og andre nøjsomme racer. Vi hjælper gerne med at finde den bedste løsning til netop din hest.

Hvad er forskellen på Nordic Horse Classic og Nordic Lite Müsli?

Nordic Horse Classic er et alsidigt fuldfoder, der passer til mange heste i let til moderat arbejde. Nordic Lite Müsli er udviklet til nøjsomme heste eller heste, der har behov for et foder med et lavt indhold af stivelse og sukker, samtidig med at de får dækket deres behov for vitaminer, mineraler og fibre. Er du i tvivl om, hvilket produkt der passer bedst til din hest, rådgiver vi dig gerne.

Hvilket Nordic Horse foder egner sig til islændere?

Til islændere anbefales ofte Nordic Horse ICE Delight eller Nordic Horse ICE Prestige, som er udviklet med fokus på nøjsomme heste. Afhængigt af hestens behov kan fodringen suppleres med produkter som Nordic Grass Fiber, Nordic Horse Unique Fiber eller andre fiberrige produkter. Vi hjælper gerne med at finde den rette kombination.

Har I Nordic Horse tilbud?

Ja. Vi har løbende Nordic Horse tilbud og kampagner på udvalgte produkter. Besøg vores webshop eller følg os på Facebook for at holde dig opdateret om aktuelle tilbud, nyheder og sæsonkampagner.

Sender I til hele Danmark?

Ja. Vi sender Nordic Horse hestefoder, tilskud og øvrige produkter til hele Danmark med GLS. Derudover tilbyder vi personlig levering på hele Sjælland samt mulighed for afhentning efter aftale hos Slettebjerg Foder.

Din Nordic Horse forhandler på Sjælland

Som Nordic Horse forhandler Sjælland tilbyder vi:

  • Stort udvalg af Nordic Horse hestefoder
  • Komplet sortiment af Nordic Horse tilskud
  • Professionel foderrådgivning
  • Hjælp til valg af den rette Nordic Horse foderplan
  • Hurtig levering på hele Sjælland
  • Gratis fragt ved køb over gældende beløbsgrænse
  • Mulighed for afhentning efter aftale

Hos Slettebjerg Foder brænder vi for korrekt fodring og personlig rådgivning. Uanset om du leder efter Nordic Horse hestefoder, Nordic Horse tilbud, Nordic Horse tilskud eller en uforpligtende snak med en erfaren Nordic Horse forhandler, står vi klar til at hjælpe dig med at finde den bedste løsning til din hest.

Din Nordic Horse forhandler på Sjælland

Nordic Horse Tilskud

Ud over foder tilbyder vi et stort udvalg af Nordic Horse tilskud, som kan understøtte hestens daglige trivsel.

Derudover fører vi Nordic Horses populære olier og omega-produkter, som bidrager til en flot pels, sunde hove og en balanceret fodring.

Her kan du læse mere om nogle af de mest populære Nordic Horse produkter:

Nordic Horse Tilbud

Hos Slettebjerg Foder finder du løbende Nordic Horse tilbud og særlige kampagner på udvalgte produkter.

Holder du øje med webshoppen, kan du også finde tilbud Nordic Horse, sæsonkampagner og den populære Nordic Horse julekalender, når den er på lager.

Se alle vores tilbud her

Stort udvalg af Nordic Horse hestefoder

Stort udvalg af Nordic Horse hestefoder

Vi fører et bredt udvalg af Nordic Horse hestefoder, så du kan finde den rette løsning uanset race, alder eller aktivitetsniveau.

Blandt de mest populære produkter finder du:

Uanset om din hest skal tage på, holde vægten, udvikle muskler eller have ekstra fibre, hjælper vi gerne med at finde det rette Nordic Horse hestefoder.

Kundecase – Fra svært ved at holde huld til en sund og velfungerende ridehest

En af vores kunder kontaktede os, fordi hendes vallak gennem længere tid havde haft svært ved at holde huld, selvom den fik rigeligt grovfoder. Samtidig manglede hesten energi i arbejdet, havde en mangelfuld overlinje og kunne være udfordret i forhold til fordøjelse og restitution efter træning.


Efter en gennemgang af den eksisterende fodring lagde vi en ny foderplan med Nordic Horse fuldfoder til heste, suppleret med relevante tilskud til heste, så hesten fik den rette balance af energi, protein, vitaminer til heste og mineraler til heste.


Efter nogle måneder oplevede ejeren en tydelig forskel. Hesten havde fået et flottere huld, udviklet stærkere muskler og en mere markeret overlinje. Samtidig blev fordøjelsen mere stabil, pelsen fik en flot glans, og både hove og hovkvalitet blev forbedret.


Ejeren fortalte også, at hesten virkede mere veltilpas under ridning, havde bedre overskud i træningen og en mærkbar forbedring i sin præstation – uden at blive unødigt energisk.


Det understreger, hvor stor en forskel det rette foder til heste kan gøre. Med et korrekt sammensat fuldfoder til heste, de rette vitaminer til heste, mineraler til heste og målrettede tilskud til heste kan mange heste opnå en markant forbedring i både trivsel, kropskondition og ydeevne.


Resultater vil altid variere fra hest til hest og afhænger blandt andet af grovfoder, træning, management og den samlede fodring.

Populære kategorier inden for hestefoder

Populære kategorier inden for hestefoder

Produkter vises her